Matha Chapter Calendar


*** Changes and/or additions are in Red ***

***treats are provided by the names in blue***


2018 – 2019 Calendar*

 

April 2018

14   Spring Craft/Vendor Show

          10 am–3 pm

19  Honor Jr. Past Matron/Jr. Past Patron, Sharon Barlow & Brody Martin

           Katie Guetzko & Liz Balabon

 

May 2018

3 - 5 Dark – Grand Chapter, St. Cloud

17    Honor Mothers & Sisters

           Vicky & Tim Stroup, Marissa & Paul Agustin

31    5th Thursday Social

 

June 2018

7      Honor Fathers, Brothers & Flags

            Lois Leonard, Patty Meehl, Jenny Zienty

15    Salad Luncheon 11 am – 1 pm

21    School of Instruction

            Denise Emery, Dawn Roesler, Deeann Lufkin

July 2018

14     Anoka Riverfest

20-22  Cub Brat Stand

         Hope

August 2018

Martha Family Picnic - TBD

No 5th Thursday Social this month

 

September 2018

6     Honor Rob Morris  

            Vern & Denise Chandler, Gaelen & Steven Kessler

20   Honor Grandparents & Wear Your Best **BLING** Night!

            Anne Nichols & Mary Sigmundik

23   50+ Year Luncheon

 

October 2018

4     Honor Past Matrons & Past Patrons

          Goody & Greg Vokovan, Kathy & John Antl

18   Joint Meeting with Whittemore and Line Officer Honoring (6 pm dinner)
           Jane & Wayne LaMusga and Peggy Sallese

 

 

November 2018

1    Honor Veterans

           Beth Brown, Jordy Stradtman, Mike & Angie Miller

11   Harvest Dinner 11 am – 1 pm

15   GRAND FAMILY VISIT
        Soup & Sandwich Dinner 6 pm
            Sharon Barlow, Rachel Ridens, Jan Gilbertson                      

29   5th Thursday Social

 

December 2018

6     Stated Meeting
         
 Jennifer Braunschweig & Susan Jones

14   Craft & Bake Sale

16   Breakfast with Santa

20   Christmas Meeting – wear Christmas sweater & socks
           
Sara Brown & Dimatteo family

 

January 2019

3     Pajama’s & Slippers
           Peg/Jerry Oliver, Stephanie Johnson

17    Stated Meeting  
           
Lisa Peterson,  Kathy Downs

31    5th Thursday Social

 

 

February 2019

1    Soup Luncheon 11 am – 1 pm

7    Stated Meeting - Wear RED night
           Louise & Curt Speller, Garland Lundquist

21   Friendship Night
           Kim Talbert, Barb/Marietta Herrera, Sara Golder

 

March 2019

7     Elections & Reports
           
Bonnie Miller & Carol Fourre

9     Lodge clean-up

10    All Member Dinner

21    Farewell
           WM Susan Heathfield, WP Dan Heathfield, and Stephanie Schwartz

 

*Calendar subject to change 


Meetings

Martha Club 4th Thurs: 7 PM 

Martha Quilters 2nd Tuesday at Noon & 3rd Tuesday: 6 PM 

Past Matrons 2nd Thursday: May, Aug, Oct, Mar 

Anoka Lodge 1st & 3rd Wednesday: 7:30 PM 

Job’s Daughters 1st & 3rd Monday: 7 PM 

© Deeann Lufkin 2012